Kategorie
Aktualności

Czy jest możliwość sprzedaży mieszkania bez jego pokazywania lub oglądania?

Sprzedaż mieszkania bez oglądania

Obecne czasy są dość trudne ze względu na pandemię koronawirusa, który znacząco wpłynął na rynek nieruchomości w Polsce. Wpływ na to mają ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii.  

Zazwyczaj chcą kupić mieszkanie chcemy je wcześniej obejrzeć. Jednak na dzień dzisiejszy sprzedający swoje mieszkanie mają ograniczone możliwości udostępniania swojego lokum ze względu na potencjalne zakażeniem koronawirusem. Innym zaś problemem przy sprzedaży mieszkania jest zebranie całej dokumentacji potrzebnej do sprzedaży nieruchomości, gdy już potencjalny kupujący zdecyduje się na sprzedaż. 

Niestety wiele urzędów, banki i sądy pracują w ograniczonym zakresie i w takim też zakresie udostępniają dokumenty na podstawie złożonych wniosków. Niektóre urzędy wydają dokumenty i zaświadczenia w trybie korespondencyjnym, co również nie ułatwia sprawy, umożliwiającej sprzedaż. Co więcej, aby uzyskać z sądów odpisy dokumentów, postanowień czy ich prawomocności również jest problematyczne, sądy bowiem również działają w ograniczonym zakresie. Sytuacja spowodowana szybki skup nieruchomości epidemią koronawirusa doprowadziła do spowolnienia rynku nieruchomości, właśnie poprzez wskazane wyżej problemy, utrudniające zawarcie transakcji kupna i sprzedaży nieruchomości.

Jak przygotować się do sprzedaży mieszkania bez oglądania?

Kiedy właściciel skup nieruchomości lub potencjalny kupujący  wolą nie umawiać się na bezpośrednie spotkanie, najlepiej zaproponować im wideoprezentację.

Taka wideoprezentacja może być prowadzona przez sprzedającego z danej nieruchomości  lub też mogą uczestniczyć w niej dwie strony – właściciel i potencjalny klient. Dzięki wirtualnym spacerom po nieruchomości przeprowadzanych wraz z klientem (na zasadzie współdzielenie transmisji) mogą demonstrować mieszkanie bez ruszania się sprzed własnego komputera. Warto do tego zadania wybrać sprawdzone aplikacje, które w znacznym stopniu przysłużą się przy prezentowaniu mieszkania. Przykładowe aplikacje to: Skype, Messenger, Google Hangouts lub inne. Dzięki temu, możemy sprawdzić również stan techniczny mieszkania. 

Sprzedaż mieszkania – uproszczone formalności

Chcąc sprzedać swoją nieruchomość nie narażając siebie ani kupującego na zakażenie koronawirusem, warto zminimalizować ryzyko związane z oględzinami i dokumentami. Chcąc sprzedać mieszkanie w uproszczony sposób dobrze byłoby znaleźć kontrahenta, który wiele czynności związanych z transakcją załatwić na odległość np. poprzez drogę e-mail, telefoniczną lub online. skup udziałów nieruchomości Jedynie umowa sprzedaży mieszkania czy nieruchomości będzie wiązała się z wizytą u notariusza. Jest to konieczne do prawidłowej i skutecznej sprzedaży nieruchomości. Czynności notarialnej pominąć się nie da, bowiem taka sprzedaż byłaby nieskuteczna a umowa sprzedaży nieważna, ale pozostałe czynności można w znacznym stopniu pominąć, ograniczyć lub ułatwić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *